Dnia 28 lutego w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski pt. „Poezja J. Tuwima i J. Brzechwy w oczach dzieci”, który został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Jest to co roczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999. Naszym celem było zwrócenie uwagi dzieci na niezwykłą urodę naszego języka ojczystego, a najlepszym tego przykładem jest piękno słów ukryte w poezji Jana Brzechwy i Juliana Tuwima – autorów wierszy dla dzieci.
Gościliśmy w naszym przedszkolu wszystkie panie dyrektorki z sokołowskich przedszkoli miejskich, przedszkolaków, a także panie nauczycielki, które włożyły ogrom pracy, by przygotować swoich podopiecznych do konkursu. Mieliśmy zaszczyt gościć u siebie wspaniałe jury w składzie:
- pani Bożena Mrozowska Gozdołek, która jest pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. K. I. Gałczyńskiego, a także autorką zbiorów wierszy dla dzieci i dorosłych, wierszy o Mazowszu i Podlasiu oraz powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży.
- Pani Renata Jaroszewska z Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Sokołowie Podlaskim, która jest inicjatorką różnego rodzaju warsztatów promujących czytelnictwo dla dzieci i młodzieży, jest również pomysłodawczynią i realizatorem dwóch części warsztatów „Magiczna podróż po literaturze. Różne oblicza książki”, czy też „Czerwony Kapturek. Różne oblicza”. To dzięki pani Renacie dzieci i młodzież z naszego regionu, miały okazję poznać urokliwą sztukę teatru ilustracji Kamishibai.
- Pani Monika Mazurczak, nauczyciel naszego przedszkola oraz autorka bajki dla dzieci „Tęczuś”, z książki „Zwierzaki cudaki – niezwykłe bajki”, wydanej przez wydawnictwo Martel. Książka ukazała się w wersji papierowej oraz jako audiobook. Bajka „Tęczuś” przeczytana została m.in. przez Julię Wróblewską, Bartosza Obuchowicza, Annę Gzyrę.
Konkurs został zainicjowany występem artystycznym dzieci z grupy Muchomorki. Zaprezentowano wspaniałą interpretację wiersza „Spóźniony słowik” J. Tuwima oraz inscenizację do wiersza „Abecadło” J. Brzechwy. Po części artystycznej nastąpiła główna część uroczystości, czyli recytacja wierszy, przez sokołowskich przedszkolaków. Dzieci zaskoczyły obecnych swoimi zdolnościami aktorskimi, piękną dykcją, wspaniałą pamięcią, a także niezwykłą wrażliwością na poezję. Po wyjątkowym występie małych artystów nastąpiły obrady członków jury, którzy jednogłośnie uznali, że wszystkim artystom należy się najwyższa wygrana. Po wręczeniu nagród pani Renata Jaroszewska zaprezentowała zebranym niezwykłe wydanie książki J. Tuwima „Lokomotywa”, która miała aż 27 metrów długości (niestety nie starczyło miejsca, by ją całkowicie rozłożyć). Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom..
Dziękujemy także Zarządowi Banku Spółdzielczego oraz PSB Mrówka w Sokołowie Podlaskim, fundatorom upominków dla dzieci.